»

Bağlar Bal Arılığı

Bağlar Bal Arılığı…


ARICILIK
Yalova www.cataniapilates.it kuzeyinden güneybatısına kadar olan sınırları Marmara Denizi ile çevrilmiştir. Yalova’nın güneyindeki dik yamaçlar tümüyle gür bir orman örtüsü ile kaplıdır. Ormanlar ilin yaklaşık % 5’ini kaplar. Ormanlık alanlarda genellikle akasya, kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçları görülür.
Güney Köyü Bağlar Mevkii Yalova’ya 15 km mesafede yerleşimin olmadığı vahşi bir vadidir. Meşe, kestane, ıhlamur ağaçları yanında pürenle de kaplı bu vadide canlılar dünyası çok hareketlidir. Her gece ziyarete gelen ayılara karşı dikenli teller, sirenli alarmlar, kuru sıkı mermiler bir yere kadar işe yarar. Balı seven dostlarımız ara sıra kafes-telleri bile aşağıya indirip bir-iki kovanı parçalar ve peteklerini yerler.

İlkbahar Balı

Mevsimin erken başladığı senelerde, arıların zamanında kuvvetlenmesi sonucunda hava şartları da izin verirse mayıs sonunda ilkbahar balı alınabilmektedir. Yabani çiçeklerden ve mayıs ortasında açan akasyadan elde edilen bu ilkbahar balının tadı hoş kokulu ve hafif olur. Kestane balına alışanlara biraz tatlı gelen bu bal kısa sürede şekerlenebilir.

Akasya çiçeği 

Kestane Balı

Haziran ayının onundan itibaren kestane çiçeklerine çalışmaya başlayan arılar tüm güçlerini ortaya koyarlar. Asıl bal akımı budur. Geceleri de kovan önlerinde kanat çırparak taşıdıkları balı olgunlaştırırlar.
Gece sessizliğinde uğultu arılıktan gelmektedir.

Haziran sonuna doğru açan ıhlamurdan da bal aldıktan sonra üst katlardan bal sağımı yapılır. Bal sağımı ikinci ve varsa üçüncü katlardan yapılır. Polen, bal, yavru ihtiva eden birinci katlara dokunulmaz, arılara kışlık yiyecek olarak bırakılır. Gerekiyorsa takviye yapılır.
Bu tarihten sonra arılar kovan içinde kış hazırlıklarına başlarlar.

 

Ortaya çıkan “kestane balı koyu renkli, ağır ağır akan, tatlı sert bir bal olur. Tadına alışanların devamlı aradıkları bir mucize ortaya çıkmıştır. Seven bir kişi bir hafta- 10 gün gibi bir sürede bir kiloluk bir kavanozu rahatça tüketmektedir. Hele kış aylarında hasta olmamak için, nezleyi, gribi atlatabilmek için bu neredeyse şarttır.