Menü
Kategoriler
Bal Nasıl Yenir
17:47 Bal

Bal Nasıl Yenir

Balı Nasıl Yemeliyiz

 

Dengeli beslenmede vazgeçilmez besin kaynakları arasında yer alan balı tüketirken bazı inceliklere dikkat edilmesi gerekiyor.

Balı peteğiyle tüketmenin çok doğru bir davranış olmadığına işaret edilirken, ”Karpuzu kabuğuyla tüketmek ne kadar doğru değilse, balı peteğiyle tüketmek de o kadar doğru değildir. Çünkü petek balın saklandığı, korunduğu, muhafaza edildiği doğal bir kaptır” denir.

Arılar doğada balı buldukları zaman hemen petek üretimine geçerler ve topladıkları balı da hazırladıkları peteklere koyarlar.

Arılar petek üretiminde kullandıkları balmumunu, vücutlarındaki halkaların arasından, birbirine tutunarak terleme yoluyla elde ederler. İhtiyaca göre farklı altıgenlerle petek örülür. Petek yapımı arıyı çok yorar. 1 kilogram petek yapan bir arı kolonisi, 22-25 kilogram bal kaybetmiş demektir. Zor şartlarda üretilen, aynı zamanda sanayi hammaddesi olan balmumunun petekli bal tüketme yoluyla çöpe atılması milli bir kayıp olduğu düşünülebilir.

Petekli balın içindeki bal mumunun insan organizmasına yararlı olmadığını, besleyici hiç bir değerinin bulunmadığını söyleyebiliriz.

Süzme balın hazmının kolay olması, petekli bala oranla hesaplı olması, laboratuarlarda incelenebilme özelliğiyle daha güvenilir olması nedeniyle tüketiciler tarafından süzme balın tercih edildiği görülür. Fiyat olarak da petekli olan bal, süzme bala göre en az iki kat daha pahalıdır. Petekli balın yüzde 20′sinin bal mumu olduğunu hesaba katılırsa bu oran daha da yükselir. Arı kovanının, kara kovan, sepet kovan, ağaç kovuğu ya da modern kovan olması balın kalitesine yansımaz.

Balı pişirmeden kullanmalıyız.

İçindeki kıymetli enzimlerin yok olmaması için yemek tarifleri ne derse desin balı pişirmemeliyiz. Örneğin filan tarif dese ki “meyvelerle bal bir kaba konup kaynatılır.” Hayır! Balı kaynatamayacağımızı bildiğimize göre demek ki önce meyveyi kaynatacağız, ılındıktan sonra balı ekleyeceğiz. Böylece balı bal olarak yemiş olacağız.

Bal ne zaman yenir

En başta kalkar kalkmaz bir ballı- sirkeli karışım hazırlama alışkanlığı edinilmişse kahvaltıdan önce ılık suyla bu hazırlanır ve içilir.

Kahvaltıda balın yanında sütün kaymağı da varsa (şehirdeki sütlerde kaymak oluyor muydu tam hatırlamıyorum. Köyde 5 litre sütü kaynattıktan sonra bir gün buzdolabında bırakınca sütün üstünde 1 cm kalınlığında kaymak oluşuyor) ekmeğe önce kaymak sonra bal sürülür. Hafif çeneden akıtarak mutlu mutlu yenir. Bunu sevmeyecek çocuk düşünemiyorum.

 

Çocukların beslenmesinde de önemli yeri vardır balın. Bir yaşından büyük çocukların biberonlarında 125ml süte bir tatlı kaşığı bal koyarsak  çocuğumuzun dişlerinin şekerle çürümesini önleriz.

Kestane balının  diğer pek çok durumda da yardımcımız olacaktır.

Hasta olmasak da gece televizyon karşısında çay içerken ama özellikle ot çayı içerken şeker yerine bal kullanırsak vücudumuzdaki farkı kısa zamanda görürüz. Özellikle çocuklar için yatmadan önce alınan ballı süt rahat bir uyku sağlar.

Read more: http://www.baglarbal.com/bal-nasil-yenir.htm#ixzz49URg9Jc4

Yorumlar kapalı
*