«

»

SOĞUK ALGINLIĞI

SOĞUK ALGINLIĞI

Soğuk algınlığı ile gribi karıştırmayın. Ciddi tablolara yol açabilen grip halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır.

Soğuk algınlığı ateş fazla yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, çok halsizliğe yol açmadığı için çok fazla yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Grip ise, influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Daha sonra hastalık tablosuna boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması ve kanlanması gibi belirtiler eklenir ve bazı vakalarda da karın ağrısı, bulantı, kusma görülebilir. Ateşin 39°C nin üzerinde olması, şiddetli kas ağrıları ve halsizlik nedeniyle hastalığı ayakta geçirmek olanaksızlaşmakta ve hastaları mutlaka 3-7 gün yatağa mahkum etmektedir. Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta ancak halsizlik belirtilerin kaybolmasından sonra da devam etmekte, hatta 2 hafta kadar sürebilmektedir.

Soğuk algınlığı ile mücadelede sarmısak doğal antibiyotiktir.

Soğuk algınlığına karşı dengeli (bol taze meyve-sebze, meyve suları) bir beslenme uygulayın. Bunun yanında A vitamini, B kompleks vitaminleri, C vitamini, çinko ve bakır gibi vitamin ve mineral takviyesi özellikle faydalıdır.

  Tavuk çorbası soğuk algınlığı olanlara önerilen bir besindir.

Tavuk çorbası soğuk algınlığı olanlara önerilen bir besindir. Hiç bir şey yapmasa bile sinüsleri rahatlatır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Üzerine karabiber ve toz zencefil serpmeyi ihmal etmeyin. Gözlerinizi yaşartacak ölçüde baharatlı gıdalar burun tıkanıklığını giderebilir. Acı ve baharatlı gıdalar vücudun soğuk algınlığını yenmesinde yardımcı olacaktır. Ancak midenizi çok zorlamayın.

Burun kenarlarının çatlamaması için yumuşatıcı kremler kullanabilirsiniz.

Soğuk algınlığında bal mikrop öldürücü olarak boğaza iyi gelir.

Günde en az 4-5 bardak 1 litre suya 1 avuç ıhlamur, 2 yaprak adaçayı, 1 çay kaşığı kekik, 5 tane kuru karanfil, ince bir kök tarçın ile hazırlanan ot çayı içmek burun akıntısı ve terleme ile kaybettiğiniz suyu yerine koyacak, burun ve solunum yollarındaki şişme ve tıkanıklığı azaltacaktır.

 Nane limon zencefil bal soğuk algınlığına birebirdir.

Tarçınlı ıhlamur: Ihlamuru sıcak suda 5 dakika bekletin. bir miktar tarçın ekleyin. Tarçının antiseptik ve antibakteriyel özelliği ve ıhlamurun sakinleştirici etkisi ile bu içecek soğuk algınlığında ve boğaz ağrılarında, rahatlatıcı, direnç artırıcı olarak tüketilebilir.

Soğuk algınlığında şeker yerine bal kullanımı iyileştirmeyi hızlandırır.

Odanızdaki havayı nemlendirin. Bunu yatmadan önce genişçe bir kaba kaynar su koyarak veya kaloriferin üstüne ıslak havlu koyarak sağlayabilirsiniz.

Vücudunuz soğuk algınlığına karşı savaşırken 12 saat veya daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sirke ile alnı silmek ateşi hafifletir

Vücudunuz savaştığından hafif ateşiniz olabilir. Sirke ile alnı silmek ateşi hafifletir ama ateş 38,5 derecenin üstüne çıktığında doktora danışmak gerekir.  Ateşi düşürmenin diğer bir doğal yolu ayağa ıslak pamuklu çorap giyip üzerine yün çorapları çekmektir. Bu  ateşinizi bir miktar düşürür.

Ateşi düşürmenin diğer bir doğal yolu ayağa ıslak pamuklu çorap giyip üzerine yün çorapları çekmektir.