Bağlar Bal

Kestane Balı

Bağlar Bal  Kestane Balı özel bir baldır. Sabit arıcılık ürünü olduğundan tamamen yörenin kendine has aromasını taşır. beslenen kadınların tercihidir.
Bağlar Bal Kestane Balının sahip olduğu besleyici özellikleri nedeniyle insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerini ailenin beslenmesini üstlenen kadınların bilmesi gerekmektedir.

Bal


Arıcılar için
uygulama

Android app on Google Play

Bağlar Bal - Sağlıklı Yaşam


BAHAR YORGUNLUĞU

 

Email Listesine Üye Olun    Özet Akışına Ücretsiz Abone Olun.

Bizi Takip Edin:

Facebook    Twitter

BAHAR YORGUNLUĞU

Bahar Yorgunluğu
Havaların değişmesiyle birlikte gündelik işleri yaparken daha isteksiz oluyor, yataktan kalkmakta daha çok zorlanıyorsanız bütün bunların nedeni bahar yorgunluğu olabilir. Bahar yorgunluğu ile karşılaştığınız durumlarda yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Dahiliye Uzmanı Dr. Sadi Rüştü Vural, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Yaprak Ataker ve Psikiyatrist Dr. Banu Büyükkal, havaların ısınmaya başlamasıyla baş gösteren Bahar Yorgunluğunu rahat atlatma yollarını anlattılar.

Hormon dengesi yorgunluğu artırabilir

Uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorunun da geçiştirilmesini engellemiş oluyor.

Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon hastalıkları, kalp hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor.

Bahar aylarında bazı hormonların çalışması nedeniyle yorgunlukta artma olabiliyor. Bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar. Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerde ise depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanıyor. Ancak kişinin ruhsal yapısı da bu durumdan ne kadar etkileneceğinde belirleyici oluyor.

Havadaki pozitif iyonlar mutlu ediyor

Dr. Sadi Rüştü Vural, bahar aylarında havadaki elektrik yükünün arttığını, pozitif ve negatif yüklü iyonların artmasının da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yarattığını ve vitamin ve besin destek ürünlerinin önem taşıdığını söyledi. Burada vitamin ve minerallerin takviye edilmesinin çok büyük yararı var. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar aylarında yorgunluğu fazla hissetmeden o dönemi geçirmemizi sağlayacaktır.

Yorgunluktan korunma önerileri

Eğer altta başka bir hastalık yoksa yorgunluktan korunmak için alınabilecek bazı önlemler bulunuyor. Yorgunlukla baş edebilmek için öncelikle enerjinin doğru kullanılmasının öğrenilmesi gerektiğini belirten Dr. Yaprak Ataker:

Çalışma ve dinlenme periyotlarını iyi ayarlamak, çalışırken vücut mekaniklerini doğru kullanmak, çalışma ortamının iyi havalandırmak alınacak önlemler arasında sayılabilir. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler ile yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önem taşır dedi.

Düzenli egzersiz yapın

Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalmasının dahi metabolizmayı yavaşlattığını hatırlatan Dr. Yaprak Ataker, günde en az 8-10 bardak su içilmesi ve gazlı içecekler, kahve ve çayın mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Düzenli yapılan egzersizin de yorgunluk üzerinde etkisi olduğunu söyleyen Dr. Ataker, "Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır ve dinlenmiş duruma göre daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyde oksijen taşınmasını sağlar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir" diye konuştu.

Bahar yorgunluğu psikiyatrik sorunlarla karışabilir

Bahar yorgunluğu isteksizlik, yorgunluk, bitkinlik, yataktan kalktığında tutukluk gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Dr. Ataker, bu belirtilerin bazı psikiyatrik sorunları maskeleyebileceğini belirtti.Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa, ya da okul veya işyerindeki performansını engelliyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli. Onun için bahar yorgunluğu deyip geçmesini beklemek yerine bu hastalıklar konusunda farkındalığın artması önemli.

İki haftadan uzun süren yorgunlukta isteksizlik, ilgisizlik, moral bozukluğu, bedensel ağrılar, tükenmişlik ve genel bir kırıklık hali yaşanıyorsa vakit geçirmeden hekime gitmek gerekiyor.


Doğal yollardan bu yorgunluktan kurtulabilirsiniz.

Nasıl mı? İşte Formülü:


Malzemeler:


15gr. arı sütü, 20 gr. çörek otu, 20 gr. ginseng, 50 gr. polen, 20 gr. çamsakızı, 20 gr. keçi boynuzu, 20gr. Dar-ı fülfül, 1 kg kestane balı.

YAPILIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemeleri bir havanda döverek un haline getirin. Kestane Balı ile karıştırıp cam kavanoza koyun. Her gün sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketin.

Faydaları: Arı sütü bağışıklık sistemini güçlendirir, ruhsal ve fiziksel dayanıklılığı arttırır. Çörek otu zindelik verir, vücuda kuvvet gelir, bronşite iyi gelir. Ginseng strese karşı direnci arttırır, fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı arttırır. Polen hücreleri yeniler, dış etkenlere karşı korur, deri ve göz iltihaplarına iyi gelir. Çam sakızı solunum ve idrar yolları hastalıklarında faydalıdır. Keçi boynuzu nefes darlığına karşı etkilidir. Dar-ı fülfül kuvvet verici, hazım kolaylaştırıcı, öksürük gidericidir. Kestane balı kasları kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kestane Balının Faydaları

Polenin Faydaları

Kestane balı ve tarçın

Lokman Hekim'den  Bal mucizesi

 BAHAR YORGUNLUĞU

Özel Arama

Site Düzenlemesi
BaglarBal

Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiç bir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Copyright © 2008-2010 Bağlar Bal 

Kullanım Sözleşmesi I Gizlilik Bildirgesi I İade ve Garanti

Sağlık Bilgileri