Bağlar Bal

Kestane Balı

Bağlar Bal  Kestane Balı özel bir baldır. Sabit arıcılık ürünü olduğundan tamamen yörenin kendine has aromasını taşır. beslenen kadınların tercihidir.
Bağlar Bal Kestane Balının sahip olduğu besleyici özellikleri nedeniyle insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerini ailenin beslenmesini üstlenen kadınların bilmesi gerekmektedir.

Bal


Arıcılar için
uygulama

Android app on Google Play

Bağlar Bal - Sağlıklı Yaşam


Çocuklarda

öksürük için

Kestane Balı

 

 

Email Listesine Üye Olun    Özet Akışına Ücretsiz Abone Olun.

Bizi Takip Edin:

Facebook    Twitter

Çocuklarda

Öksürük için Kestane Balı

 
 

Öksürük için bal ilaçtan daha etkili.Çocuklarda öksürük için bilim adamları araştırmış ve demiş ki öksürük balla kesilir. ABD’de yapılan bir araştırma, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğü hafifletebileceğini ortaya koydu. Araştırmayı yapan Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Ian Paul ve arkadaşları, balın, öksürük ilacı verilmesi ya da hiç tedavi yoluna gidilmemesiyle karşılaştırılınca, en iyi seçenek olduğunu belirtti. Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini kaydetti.

  

Çocuklarda öksürük tedavisinde Bal ilaçtan daha etkili.

 

Pennsylvania State Üniversitesi Araştırmacılar balın öksürüğün şiddeti, sıklığı ve tedirgin edici doğasını rahatlatma açısından 'dextromethorphan'dan daha etkili olduğunu bildirdiler.

 Araştırmada, öksüren  (yaş aralığı 2-18) 130 çocuk incelendi. Çocukların günlerdir süren soğuk-algınlığı öksürüğü vardı.

 

Aileler, öksürük ve uyku üzerine etkileri ve sıklığı da dahil olmak üzere öksürük belirtilerini puanladılar.

Ian Paul, MD ve meslektaşları  3 değişik gruba 3 değişik tedavi yöntemi uygulattı:


1- Bir grup Dextromethorphan kullandılar, ki bu pek çok öksürük ilacında bulunan bir etkin maddedir.

2- İkinci grup çocuklarına Karabuğday Balı verdi.
3- Son  gruptakiler de kontrol grubu olarak herhangi bir tedavi uygulamadan beklediler.

 

Veliler kendilerine bildirilen  tedavi yöntemini yatmadan yarım saat evvel çocuklara uyguladı ve belirtileri puanladılar.

 Sonuçta bal diğer ilaçlar arasında en yüksek puanı aldı.

 

 Balın faydasının içindeki antioksidanlar ve mikrop-kıran özelliği nedeniyle olabileceği düşünülüyor.

 

Araştırmacıların karabuğday balı kullanmalarının sebebi koyu renkli balların antioksidanlar açısından zengin olmasıydı..Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşattığını kaydetti.

 Çocukların tedavileri sırasında bildirilen hafif yan etkiler vardı. Bal grubundaki beş çocuk ve diğer gruptan da iki çocukta hafif hiperaktivite, sinirlilik ve uykusuzluk hali gözlendi.

 

Not:12 aylıktan küçük çocuklara bal verilmemesi tavsiye ediliyor.

Kaynak:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18056558

 

 

 

Çocuklar için ballı süt:

 

Ilık süt fincana dökülür ve üzerine 1 tatlı kaşığı kestane balı ilave edilip, tamamen eriyene kadar karıştırılır. Kestane balının süt ve süt ürünleri ile karıştırılması öksürük ve boğaz hastalıklarına karşı, bilinen en eski korunma yöntemlerinden biridir. Kestane balının tatlı, sütün ise yumuşatıcı özelliği rahat bir uyku sağlayacaktır. Ballı süt ayrıca tokluk hissi de verir. Kestane balı doğal bir enerji kaynağı ve pek çok yaşamsal faktörü içeren bir gıda olarak çocuk beslenmesinde (bir yaşından itibaren) çok önemli rol oynar. Sütü tatlandırmak amacıyla kestane balı kullanılması çocukların hem bal hem de süt tüketimini kolaylaştırdığı için faydalıdır. Çocuklara yalnız süt yerine ballı süt içirilmesinin kansızlığı ve kabızlığı önlemeye yardımcı olduğu ve sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ancak kestane balının mineral içeriğinden daha fazla yararlanabilmeleri için çocukların, süte katılmaksızın da bal yemeleri gereklidir. Bal nasıl yenir?

 

İlgili konular:

 

Çocuklarda Astım

 

Astım

 

Çocuklarda Öksürük Neden Olur?

 

Öksürük için Kestane Balı ve Bitkiler

 

"Çocuklarıma her sabah bir kaşık veriyorum"

 

 

Çocuklarda öksürük için Kestane Balı

Ballı Yaşam İpuçları Bülteni
* Gerekli

MailChimp

Close

Özel Arama

Site Düzenlemesi
BaglarBal

Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiç bir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Copyright © 2008-2010 Bağlar Bal 

Kullanım Sözleşmesi I Gizlilik Bildirgesi I İade ve Garanti

Sağlık Bilgileri