Bağlar Bal

Kestane Balı

Bağlar Bal  Kestane Balı özel bir baldır. Sabit arıcılık ürünü olduğundan tamamen yörenin kendine has aromasını taşır. beslenen kadınların tercihidir.
Bağlar Bal Kestane Balının sahip olduğu besleyici özellikleri nedeniyle insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerini ailenin beslenmesini üstlenen kadınların bilmesi gerekmektedir.

Bal


Arıcılar için
uygulama

Android app on Google Play

Bağlar Bal - Sağlıklı Yaşam


Kaliteli Polen Nasıl Anlaşılır?

 

Email Listesine Üye Olun    Özet Akışına Ücretsiz Abone Olun.

Bizi Takip Edin:

Facebook    Twitter

Kaliteli Polen Nasıl Anlaşılır?

Yalova Poleni


Bu konuyu da yine TUBİTAK' ın Bilim ve Teknik Dergisi' ne yazan bilim adamı Dr. Kadriye Sorgun' un bu dergide yayınlanmış olan ( Sayı 237 Yıl 1987 ) bir bilimsel makalesinden aktaralım.

Arı beslenmesinde kullanmak için değişik bitkilerden topladığı polenleri kovana taşır ve petek özlerine depo eder. Polenin içeriği şekil ve rengi geldiği bitkiye göre farklılık gösterir. %80 polenin rengi sarı %20 polenin rengi ise kırmızı siyah mor eflatun ve pembe olabilir. Polene bu renkleri aldığı çiçekteki renk maddeleri verir. Kimyasal analizler sonucunda polende çeşitli vitaminler, aminoasitler, elementler ve iz elementler saptanmıştır.


Arının bitkiden topladığı polenleri kovana takılan ve bazı özellikleri olan traplarla (tuzaklar) poleni peteklere depolamadan toplamak mümkündür. Toplanan polenler bir seri işlemlere tabi tutularak kullanıma hazır hale getirilir. Polen kimyasal içeriğinin çok zengin olması nedeni ile doğrudan insanlar tarafından yenilebilir ya da ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılır..."

Bal gibi polen de arı tarafından alındığı çiçeğin özelliği ve çeşidi ile değer kazanır. Bir çam ormanına konulan arı kovanının elde ettiği sadece çam balıdır ve binlerce değişik kır çiçeğinin bulunduğu bir alandaki kır balının yerini de pek tutamaz.


Polenden beklenen olumlu sonuçları alabilmek için mutlaka çok çiçekli bitki örtüsüne sahip alanlarda kurulmuş kovanlardan elde edilmiş polenler kullanılmalıdır. Bu ise daha ilk bakışta Polenin renginden anlaşılabilir. Çoğunluğu sarı renkler siyah mor kırmızı gibi renkler bulunmalıdır. Ancak gerçek iyi polen analizlerden sonra anlaşılır.


Yalova Çiçekleri

 

İlgili konular:

Polenin Faydaları

Polenin içinde neler var?

Polen ne kadar yenir?

Polen ve Apiterapi

Kestane Balının Faydaları

Kaliteli Polen Nasıl Anlaşılır?

 

Özel Arama

Site Düzenlemesi
BaglarBal

Ürünler ile ilgili bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına yönelik hiç bir taahhüt ve tavsiye yerine geçmez.
Copyright © 2008-2010 Bağlar Bal 

Kullanım Sözleşmesi I Gizlilik Bildirgesi I İade ve Garanti

Sağlık Bilgileri